کانون شاهین
دانلود موزیک ویدیو حمید عسکری , بیو گرافی محسن لرستانی , سريال دختران حوا , جدیدترین لباس نامزدی ساده وشیک , دانلود اهنگ جدید فرزاد فرزین به نام من و تو , عکس های عاشقانه با کیفیت , شعری عاشقانه از حافظ , دانلود اهنگ جدید فاطمه گل , عکس بازیگران فیلم آفتاب مهتاب زمین , عکس ماشین bmw z4

ترجمه فارسی نهج البلاغه پند گرفتن از سخن خدا
ضرورت اطاعت از دستورات الهي
مردم! از آنچه خداوند بيان داشته بهره گيريد، و از پند و اندرزهاي خدا پند پذيريد، و نصيحتهاي او را قبول کنيد، زيرا خداوند با دليلهاي روشن راه عذر را به روي شما بسته، و حجت را بر شما تمام کرده است. و اعمالي که دوست دارد بيان فرموده، و از آنچه کراهت دارد معرفي کرد، تا از خوبيها پيروي و از بديها دوري گزينيد، همانا رسول خدا (ص) همواره مي‏فرمود: (گرداگرد بهشت را دشواريها (مکاره) و گرداگرد آتش جهنم را هوسها و شهوات گرفته است.) آگاه باشيد! چيزي از طاعت خدا نيست جز آن که با کراهت انجام مي‏گيرد و چيزي از معصيت خدا نيست جز اينکه با ميل و رغبت عمل مي‏شود، پس رحمت خداوند بر کسي که شهوت خود را مغلوب و هواي نفس را سرکوب کند، زيرا کار مشکل، باز داشتن نفس از شهوت بوده که پيوسته خواهان نافرماني و معصيت است. بندگان خدا! بدانيد که انسان باايمان، شب را به روز، و روز را به شب نمي‏رساند جز آنکه نفس خويش را متهم مي‏داند، همواره نفس را سرزنش مي‏کند، و گناهکارش مي‏شمارد، پس در دنيا چونان پيشينيان صالح خود باشيد، که در پيش‏روي شما درگذشتند و همانند مسافران، خيمه خويش را از جا درآورند و به راه خود رفتند.
ويژگيهاي قرآن
آگاه باشيد! همانا اين قرآن پنددهنده‏اي است که نمي‏فريبد، و هدايت‏کننده‏اي است که گمراه نمي‏سازد، و سخنگويي که هرگز دروغ نمي‏گويد. کسي با قرآن همنشين نشد مگر آنکه بر او افزود يا از او کاست، افزودن در هدايت و کاهش از کوردلي و گمراهي. آگاه باشيد کسي با داشتن قرآن، نيازي ندارد، و بدون قرآن بي‏نياز نخواهد بود، پس درمان خود را از قرآن بخواهيد، و در سختيها از قرآن ياري بطلبيد، که در قرآن درمان بزرگترين بيماريها يعني کفر و نفاق و سرکشي و گمراهي است، پس به وسيله قرآن خواسته‏هاي خود را از خدا بخواهيد، و با دوستي قرآن بخدا روي آوريد، و به وسيله قرآن از خلق خدا چيزي نخواهيد، زيرا وسيله‏اي براي تقرب بندگان بخدا، بهتر از قرآن وجود ندارد. آگاه باشيد، که شفاعت قرآن پذيرفته‏شده، و سخنش تصديق مي‏گردد، آن کس که در قيامت، قرآن شفاعتش کند بخشوده مي‏شود، و آن کس که قرآن از او شکايت کند محکوم است، در روز قيامت ندادهنده‏اي بانگ مي‏زند که: (آگاه باشيد امروز هر کس گرفتار بذري است که کاشته و عملي است که انجام داده، جز اعمال منطبق با قرآن.) پس شما در شمار عمل‏کنندگان به قرآن باشيد، از قرآن پيروي کنيد، با قرآن خدا را بشناسيد، و خويشتن را با قرآن اندرز دهيد، و راي و نظر خود را برابر قرآن متهم کنيد، و خواسته‏هاي خود را با قرآن نادرست بشماريد.
تشويق به اعمال نيکو
عمل صالح! عمل صالح! سپس آينده‏نگري! آينده‏نگري! و استقامت! استقامت! آنگاه، بردباري! بردباري! و پرهيزکاري! پرهيزکاري! براي هر کدام از شما عاقبت و پايان مهلتي تعيين‏شده، با نيکوکاري بدانجا برسيد، و همانا پرچم هدايتي براي شما برافراشتند، با آن هدايت شويد، و براي اسلام نيز هدف و نتيجه‏اي است به آن دسترسي پيدا کنيد، و با انجام واجبات، حقوق الهي را ادا کنيد، که وظائف شما را آشکارا بيان کرده و من گواه اعمال شما بوده و در روز قيامت از شما دفاع مي‏کنم و به سود شما گواهي مي‏دهم. آگاه باشيد! آنچه از پيش مقررشده بود، به وقوع پيوست، و خواسته‏هاي گذشته الهي انجام شد، و همانا من با تکيه به وعده‏هاي الهي و براهين روشن او سخن مي‏گويم که فرمود: (کساني که گفتند پروردگار ما خداست، سپس استقامت ورزيدند، فرشتگان بر آنها فرود مي‏آيند و مي‏گويند، نترسيد و محزون نباشيد که بشارت باد بر شما بهشتي که به شما وعده داده‏اند.) و همانا شما گفتيد: که پروردگار ما خداست، پس در عمل به دستورات قرآن خدا، و در ادامه راهي که فرمان داد، و بر روش درست پرستش بندگان او، استقامت داشته باشيد. و پايدار مانيد، و از دستورات خدا سرپيچي نکنيد، و در آن بدعتگذار مباشيد، و از آن منحرف نگرديد، زيرا خارج‏شوندگان از دستورات الهي در روز قيامت از رحمت خدا دورند.
ضرورت کنترل زبان
سپس مواظب باشيد که اخلاق نيکو را در هم نشکنيد و به رفتار ناپسند مبدل نسازيد، زبان و دل را هماهنگ کنيد، مرد بايد زبانش را حفظ کند، زيرا همانا اين زبان سرکش، صاحب خود را به هلاکت مي‏اندازد، بخدا سوگند! پرهيزگاري را نديده‏ام که تقوي براي او سودمند باشد مگر آنکه زبان خويش را حفظ کرده بود، و همانا زبان مومن در پس قلب او، و قلب منافق از پس زبان اوست. زيرا مومن هرگاه بخواهد سخني گويد، نخست مي‏انديشد، اگر نيک بود اظهار مي‏دارد، و چنانچه ناپسند است پنهانش مي‏کند، در صورتيکه منافق آنچه بر زبانش آمد مي‏گويد، و نمي‏داند چه به سود او، و چه حرفي بر ضرر اوست؟ و پيامبر اسلام (ص) فرمود: (ايمان بنده‏اي استوار نگردد تا دل او استوار شود، و دل استوار نشود تا زبان استوار گردد) پس هر کس از شما بتواند خدا را در حالي ملاقات کند که دستش از خون و اموال مسلمانان پاک، و زبانش از عرض و آبروي مردم سالم ماند بايد چنين کند.
پرهيز از بدعتها
اي بندگان خدا! آگاه باشيد مومن کسي است که حلال خدا را هم‏اکنون حلال، و حرام خدا را هم‏اکنون حرام بشمارد و آنچه را مردم با بدعتها تغيير دادند چيزي از حرام را حلال نمي‏کند، زيرا حلال همان است که خدا حلال کرده و حرام همان چيزي است که خدا حرام شمرده است. پس شما در امور و حوادث روزگار تجربه آموختيد و از تاريخ گذشتگان پند گرفتيد، مثلها براي شما زده‏اند، و به امري آشکار دعوت شده‏ايد، جز ناشنوايان کسي ادعاي نشنيدن حق را ندارد، و جز کوران و کوردلان کسي ادعاي نديدن واقعيتها نمي‏کند، آن کس که از آزمايشها و تجربه‏هاي خدادادي سودي نبرد از هيچ پند و اندرزي سود نخواهد برد و کوته‏فکري دامنگير او خواهد شد تا آنجا که بد را خوب، و خوب را بد مي‏نگرد، و همانا مردم دو دسته‏اند، گروهي پيرو شريعت و دين، و برخي بدعت گذارند که از طرف خدا دليلي از سنت پيامبر، و نوري از براهين حق ندارند.
ويژگيهاي قرآن
همانا خداوند سبحان! کسي را به چيزي چون قرآن پند نداده است، که قرآن ريسمان استوار خدا، و وسيله ايمني‏بخش است، در قرآن بهار دل، و چشمه‏هاي دانش است، براي قلب جلائي جز قرآن نتوان يافت، بخصوص در جامعه‏اي که بيداردلان در گذشته و غافلان و تغافل کنندگان حضور دارند. پس هرجا کار نيکي ديديد ياري کنيد، و هرگاه چيز بد و ناروايي مشاهده کرديد دوري گزينيد، زيرا پيامبر اسلام (ص) همواره مي‏فرمود: (اي فرزند آدم، کار نيک را انجام ده، و کار بد را واگذار، اگر چنين کني در راه راست الهي قرار خواهي داشت.)
اقسام ظلم و ستم
آگاه باشيد که ظلم بر سه قسم است، ظلمي که نابخشودني است، و ظلمي که بدون مجازات نمي‏ماند، و ظلمي که بخشودني و جبران‏شدني است. اما ظلمي که نابخشودني است، شرک به خداي سبحان است که فرمود: (خداوند هيچگاه از شرک به خود درنمي‏گذرد.) و اما ظلمي که بخشودني است، ستمي که بنده با گناهان بر خويشتن روا داشته است، و ظلمي که بدون مجازات نيست، ستمگري بعضي از بندگان بر بعض ديگر است که قصاص در آنجا سخت است، مجروح کردن با کارد، يا تازيانه زدن نيست بلکه اينها در برابرش کوچک است، پس مبادا در دين دورويي ورزيد، که همبستگي و وحدت در راه حق گرچه (کراهت داشته باشيد) از پراکندگي در راه باطل (گرچه مورد علاقه شما باشد) بهتر است. زيرا خداوند سبحان نه به گذشتگان و نه آيندگان چيزي را با تفرقه عطا نفرموده است.
ضرورت خودسازي
اي مردم! خوشا به حال کسي که عيب‏شناسي نفس، او را از عيبجويي ديگران باز دارد، و خوشا به حال کسي که به خانه و خانواده خود پردازد، و غذاي حلال خود را بخورد، و به اطاعت پروردگار مشغول باشد، و بر خطاهاي خويش بگريد، همواره به خويشتن خويش مشغول و مردم از او در امان باشند. متن عربی نهج البلاغه
نوشته شده در تاريخ 2018-05-01 توسط kanonshahin
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ