کانون شاهین
دانلود موزیک ویدیو حمید عسکری , بیو گرافی محسن لرستانی , سريال دختران حوا , جدیدترین لباس نامزدی ساده وشیک , دانلود اهنگ جدید فرزاد فرزین به نام من و تو , عکس های عاشقانه با کیفیت , شعری عاشقانه از حافظ , دانلود اهنگ جدید فاطمه گل , عکس بازیگران فیلم آفتاب مهتاب زمین , عکس ماشین bmw z4

 

مهر: قیمت تخم مرغ این روزها آن چنان روند افزایشی به خود گرفته که شهروندان کرمانی به ازای خرید هر عدد تخم مرغ باید حدود 250 تومان پرداخت کنند و نرخ هر شانه تخم مرغ نیز به هشت هزار و 300 تومان رسیده است.

افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ همواره یکی از بحث های داغ اقتصادی بوده که در کنار اظهار نظرها و چاره اندیشی مسئولان، بیشتر خانواده ها و مردم کوچه بازار هم به آن واکنش نشان می دهند چرا که در حال حاضر مصرف این کالا در خانواده های ایرانی به یک ضرورت غیر قابل جایگزین تبدیل شده است.

با وجود این اهمیت اما، همواره مردم روندی تصاعدی در افزایش قیمت تخم مرغ را شاهد بوده اند و البته از آن طرف هم وعده های مکرر مسئولین درباره کاهش و ثبات قیمت این کالا.

در کنار اخبار منتشر شده در خصوص افزایش قیمت تخم مرغ در مناطق مختلف کشور کرمان جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است و این بار رکورد نرخ این کالا در بازار کرمان شکسته شد و این محصول با نرخ شانه ای هشت هزار و 300 تومان به دست مصرف کننده می رسد.

در جدیدترین خبر نرخ این محصول در روز سه شنبه به ازاء هر شانه تخم مرغ در بازار کرمان بالغ هشت هزار و 350 تومان است که  به دست مشتری می رسد و کارشناسان اقتصادی معتقدند این روند صعودی طی روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

کاهش تولید در کنار افزایش تقاضا

درباره این افزایش قیمت، یکی از فروشندگان مرغ و تخم مرغ در کرمان افزایش قیمت ذرت و سویا که از خوراکهای اصلی مرغ است را دلیل افزایش قیمت تخم مرغ عنوان می کند.

محمد ایزدی گفت: کاهش تولید در کنار افزایش تقاضا هم بر این مسئله دامن زده است.

وی با اشاره به کاهش تقاضای این کالا در بازار مصرف گفت: با توجه به تاثیر زیاد کمبود خوراک مرغ فکر نمی کنم کاهش تقاضا تاثیر مستقیمی بر نرخ تخم مرغ بگذارد و تنها امکان این است که تولید کم شود که در نتیجه آن باز هم قیمتها افزایش می یابد.

نرخ نهاده ها بالا رفت تولید مرغ تخم گذار کم شد

در همین حال، حسن سیستانی، مسئول اتحادیه مرغ و ماهی کرمان به مشکلات مرغداران اشاره کرده و اظهار کرد: حدود یک سال پیش، مرغدارانی که مرغ تخم گذار تولید می کردند با توجه به بالابودن هزینه های تولید و مقرون به صرفه نبودن این فعالیت اعتراض داشتند.

وی گفت: اما در آن شرایط که قیمت نهاده ها هم بالا بود هیچ اتفاق خاصی برای رفع این مشکل نیفتاد تا اینکه بسیاری از این افراد مرغهای خود را حذف و کشتار کردند.

سیستانی ادامه می دهد: با این کار عملا تولید تخم مرغ کاهش یافت در حالی که تقاضا بالا بود.

توزیع سهمیه بندی شده تخم مرغ

وی با بیان اینکه برای پرورش مرغ تخم گذار هم زمانی حدود هفت تا هشت ماه لازم است اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ این است که برخی از شرکتها همچون شرکت سیمرغ محصول خود را به خارج از استان می فرستد چون هم قیمت و هم تقاضا در دیگر استانها بیشتر است.

سیستانی با بیان اینکه قیمت هر شانه تخم مرغ در حال حاضردر کرمان بین 6 هزار تا 7 هزار تومان است، ادامه می دهد: با این شرایط، شرکت سیمرغ با فروش محصول خود به دیگر استانها، به خریداران داخل استان به صورت سهمیه بندی تخم مرغ می دهد که این کار باعث می شود آنها هم قیمت را تا 8 هزار تومان بالا ببرند.

قیمت واقعا بالاست/ شیوع بیماری در مرغداریها موجب تغییرات قیمت شده است

در همین حال خبرنگار مهر با مصطفی زریسفی، معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این باره گفتگو کرد.

زریسفی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تخم مرغ واقعا بالاست می گوید: یکی از دلایل این افزایش قیمت کمبود تولید و افزایش و ثبات تقاضاست.

وی می افزاید: کاهش قیمت هم به این دلیل بوده است که چند استانی که قطب تولید تخم مرغ در کشور بوده اند به دلیل آلودگی و شیوع بیماری در بین مرغها تولید خود را کاهش دادند.

زریسفی تصریح می کند: علیرغم همه این مسایل، تولید در استان کرمان هیچ لطمه ای ندید.

وی می افزاید: اما کرمان در این زمینه از لحاظ برخی از نیازها به استانهایی همچون خراسان جنوبی و رضوی و یزد وابسته بوده که کاهش در این مناطق در تولید استان ما هم اثر گذار است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در ادامه به اقدام دولت برای تعدیل بازار اشاره کرده و می گوید: در این شرایط دولت ضمن کاهش تعرفه واردات از 30 درصد به صفر و آزادسازی واردات در این زمینه وارد شده است.

وی اظهار می دارد: همچنین طی ماه های آینده واحدهای تولید تخم مرغ در چند استان کشور راه اندازی می شوند و با افزایش تولید، روند نزولی در قیمت آن را خواهیم داشت.

پروسه تولید طولانی است/ دو ماه آینده قیمتها تعدیل می شود

زریسفی اضافه می کند: خوشبختانه در استانهایی که بیماری تنفسی در بین مرغها همه گیر شده بود، هم تا حدودی مشکل رفع شده و دور جدید جوجه ریزی برای پرورش مرغ تخم گذار آغاز شده است.

وی تصریح می کند: به هر حال پروسه تولید طولانی بوده و پیش بینی می شود ظرف دو ماه آینده قیمت تخم مرغ به تعادل برسد.

مردم تخم مرغ کیلویی بخرند/ تخم مرغ کیلویی 4 هزار تومان

وی درخصوص خرید کیلویی تخم مرغ هم تصریح می کند: برای بازار تولیدی قیمت هر کیلو تخم مرغ 3 هزار و 400 تومان تعیین شده که به این نرخ درصدی اضافه و با قیمت نهایی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

زریسفی می گوید: در حال حاضر بازرسان در حال کنترل بازار بوده و مردم باید در هنگام خرید از فروشندگان بخواهند تا تخم مرغ وزن شده و در اختیار آنها قرار گیرد.

با این حال بررسیهای خبرنگار مهر نشان می دهد با احتساب نرخ 13 درصد فروشندگان قیمت کیلویی تخم مرغ بالغ بر چهار هزار تومان می شود که در مقایسه با خرید دانه ای و یا شانه ای تخم مرغ هیچ تفاوتی ندارد.

مردم چه می گویند

در این میان مردم که باید بار اقتصادی این افزایش قیمت را به دوش بکشند با توجه به نقش تخم مرغ در سبد مصرفی خانوار خواستار کنترل سریع بازار توسط مسئولان هستند.

نکته دیگر آنکه این سوال در ذهن مردم ایجاد می شود که قوتی مسئولان با افزایش قیمت نهاده ها و افزایش میزان بیماری در طیور می توانستند بروز چنین مشکلی را پیس بینی کنند چرا اقدامات پیش گیرانه را انجام ندادند.

کاهش تولید در استانها قطب تولید تخم مرغ می توانست با واردات این محصول جبران شود و همین واردات می توانست نرخ را تعدیل کند تا اینچنین شاهد افزایش قیمت تخم مرغ در بازار نباشیم.... / تحلیل : عصر ایران 


نوشته شده در تاريخ 2015-04-16 توسط kanonshahin
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ