کانون شاهین
دانلود موزیک ویدیو حمید عسکری , بیو گرافی محسن لرستانی , سريال دختران حوا , جدیدترین لباس نامزدی ساده وشیک , دانلود اهنگ جدید فرزاد فرزین به نام من و تو , عکس های عاشقانه با کیفیت , شعری عاشقانه از حافظ , دانلود اهنگ جدید فاطمه گل , عکس بازیگران فیلم آفتاب مهتاب زمین , عکس ماشین bmw z4


رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور گفت: با پرتودهي اشعه گاما به ژن ارقام محلي هاشمي، دم سياه و سالاري گونه ‌جديدي از برنج به دست آمد که در مقايسه با ارقام محلي در برابر خشکسالي از مقاومت بالا برخوردار و با ذائقه ايراني متناسب است.


به گزارش مهر، پس از عرضه "جو هسته اي" در کشور اين بار نوبت به "برنج هسته اي" رسيد، برنجي که در صورت کشت انبوه، توليد برنج در کشور را حداقل يک تا دو تن در هر هکتار نسبت به ارقام بومي افزايش مي دهد.


پس از پنج سال تلاش و تحقيق با استفاده از فناوري انرژي هسته‌اي براي نخستين بار در کشور نوع جديدي از برنج در گيلان توليد شد.


عباس شهدي کومله رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور مقاوم بودن در برابر آفت کرم ساقه خوار برنج، ميزان کودپذيري بالا، افزايش عملکرد و کاهش مصرف سموم شيميايي را از مهمترين مزاياي اين محصول عنوان کرد و گفت: برنج هسته ‌اي به دليل داشتن ساقه‌هاي کوتاه و مقاوم، ميزان مصرف آب را 60 تا 70 درصد نسبت به ارقام محلي کاهش و ميزان محصول را تا يک تن در هر هکتار افزايش مي‌دهد.


وي اظهار داشت: اين نوع برنج در بين محققان به عنوان برنج پاکوتاه معروف است، قابليت باروري زيادي دارد و از هرگونه آفت مصون است زيرا قد کوتاه آن باعث مي شود که برنج در شرايط مطلوبي تغذيه کند.


اين مقام مسئول در مرکز تحقيقات برنج کشور با اشاره به اينکه دوره رشد برنج هسته اي همانند ساير برنجها است، خاطرنشان کرد: اين نوع برنج که تغييرات ژنتيکي در آن صورت گرفته را مي توان در تمام نقاط کشور کشت کرد.


شهدي با اعلام اينکه تحقيقات بر روي برنج هسته اي در مؤسسه تحقيقات برنج با همکاري سازمان انرژي هسته اي بوده است، افزود: اين تحقيق دستاورد خوبي براي بخش کشاورزي به ارمغان آورده و توليد برنج هسته اي در سطح گسترده اي در کشور دنبال مي شود.


رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور در ادامه با بيان اينکه نخستين رقم برنج هسته‌ اي امسال در گيلان برداشت شده است، افزود: تا سال آينده سه رقم جديد از برنج هسته ‌اي از سوي اين موسسه معرفي مي‌شود.


يک عضو هيئت علمي دانشگاه گيلان نيز گفت: استفاده از انرژي هسته اي در کشاورزي باعث افزيش محصول، کاهش مصرف کود، سم شيميايي و افزايش ضريب سلامت محصول مي شود.


دکتر مسعود اصفهاني اعلام کرد: با استفاده از فناوري هسته اي رقم هاي جديد بذر محصولات توليد مي شود که مقاوم به شوري زمين، کم آبي، خشکسالي و اقليمهاي سردسيري و گرمسيري است.


وي گفت: در حال حاضر با استفاده از تحقيقات هسته اي شش سويه جديد بذر پنبه، دو سويه جديد بذر برنج، چهارسويه جديد بذر نخود، 9 سويه بذر ذرت و يک سويه جديد بذرعدس به دست آمده است که در آينده تبديل به ارقام جديد بذر با ويژگي مقاومت بيشتر خواهد شد.


اصفهاني گفت: فناوري هسته اي علاوه بر اينکه براي پژوهشهاي کشاورزي به عنوان يک ابزار محسوب مي شود، براي سالم سازي، افزايش توليد و کنترل آفات و بيماريهاي محصولات کشاورزي از اهميت ويژه اي برخوردار است.


اين استاد دانشگاه با اشاره به اينکه کشورهاي مختلف از اين فناوري بهره مي برند، ادامه داد: در اين کشورها از طريق پرتودهي به مواد غذايي و سالم سازي اصلاح ژنتيکي گياهان، عقيم سازي آفات گياهي و موارد مشابه مي پردازند.


وي عنوان کرد: همچنين پيش بيني شده است که تا پايان برنامه چهارم توسعه 50 درصد از حجم آلاينده ها بخش کشاورزي از طريق کاربرد انرژي هسته اي کاهش يابد.


اصفهاني در خصوص مصارف انرژي هسته اي در بخش کشاورزي گفت: اين انرژي در ايجاد مقاومت محصولات کشاورزي در برابر حشرات مضر، افزايش نيتروژن و فسفات خاک توسط گياهان، مديريت داشت کشاورزي در زمينهاي خاکي و افزايش کارايي چرخه هاي نيتروژن و کربن در زمين نتايج مثبتي داشته است.


اين استاد دانشگاه، پيماني که بين سازمان خواربار و کشاورزي ملل متحد و آژانس بين المللي انرژي اتمي در سال 1969 در زمينه استفاده از اين فناوري در عرصه کشاورزي منعقد شده را نقطه عطفي براي پيشرفت کشاورزي از طريق اين فناوري دانست.


اصفهاني در ادامه با اشاره به کنوانسيون بين المللي کارتاهنا گفت: کليه دستاوردها و توليدات محصولات بيولوژيک بايد قبل از توليد به اطلاع اين کنوانسيون برسد و کشور ايران نيز که عضو اين کنوانسيون است مي تواند کليه فعاليتهاي تحقيقاتي خود را تحت نظارت اين کنوانسيون انجام دهد.
 
نوشته شده در تاريخ 2015-08-18 توسط kanonshahin
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ